Koronavirová pandemie potvrdila to, co jsme všichni věděli - jedním z nejdůležitějších zdrojů dneška jsou naše data. K trasování kontaktů nakažených nebo plánování opatření poskytovaly vládám tato data soukromé společnosti, se kterými je směňujeme za jejich služby. Pokud jsme se dosud přeli o to, zda naše data patří do rukou nadnárodních korporací nebo by se měla vrátit do těch našich, nyní je čas se ptát, zda neexistuje ještě třetí možnost. Taková, ze které by mohla profitovat celá společnost. Jak by mohla vypadat? A jak využít dalších výdobytků digitálního kapitalismu a nepřenechat je krajní pravici?
Hosty*kami této debaty byli Timo Daum, německý odborník na digitální ekonomiku a lektor v oblasti podnikové informatiky a digitální transformace, sociální antropoložka a publicistka Marie Heřmanová, a Martin Tremčinský, doktorand a publicista zaměřující se na problematiku kryptoměn z pohledu ekonomické antropologie. Debatu moderoval novinář Patrik Eichler, který je zástupcem ředitele Masarykovy demokratické akademie (MDA).
Debata byla realizována ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung, zastoupení v České republice a Masarykovou demokratickou akademií.
Tato epizoda byla původně vydaná 11. května 2022.