Ekonomická síla učinila z Číny významného globálního hráče. Impozantní růst, velkolepé plány, ale i prastará historie a tajemná svébytnost však znesnadňují čtení toho, jaká dnešní Čína vlastně je a jak se k ní chovat. Norský politolog Stein Ringen ji vidí zřetelně jako diktaturu, která v digitálním věku dosahuje dokonalosti. Čínu zkoumá skrze analýzu fungování státu, reprodukce moci a statusu jedince v takovém systému. Zbavuje ji mýtů a nechává nahlédnout do zákulisí provozu moci nad lidmi. Čím dál sofistikovanější dohled nad lidmi, automatizaci kontroly i propracované mechanismy cenzury ukazuje jako metody, jejichž hlavním cílem je reprodukce moci vládnoucí strany.
Tato epizoda byla původně vydaná 26. února 2020.
Sledování občanů
Systém sociálního kreditu čínská vláda testuje v několika městech již několik let. Letos jej plánuje zavést v celé zemi a kontrolovat pomocí něj směřování čínské společnosti. Systém využívá umělé inteligence ke sledování občanů a hodnocení jejich společenského a ekonomického chování. Na základě toho jim pak jsou udělovány nebo sebrány některé výhody. Jak systém funguje v praxi, přibližuje reportáž zpravodajského pořadu Vice News Tonight.
Čína a národnostní menšiny
V této epizodě zpravodajského podcastu The Daily reportéři deníku New York Times přibližují zkušenost z detenčních táborů, ve kterých je podle odhadů zadržován na jeden milion příslušníků muslimské menšiny Ujgurů.